מביאים לכם את הפודקאסטים הטובים ביותר בעברית.

יונתן אוריך: לא בהכרח הייתי מצביע לנתניהו ב2015

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

תיאור הפרק

יונתן אוריך נזכר בפעם הראשונה שנסע לפגישה אצל ראש הממשלה בנימין נתניהו. ״ככל שאנשים יותר יפגשו ויכירו אותו, הם יותר יתמכו ויצביעו עבורו. הבעיה היום של נתניהו זה תמיד העובדה שהנרטיב התקשורתי מציג אותו בצורה שונה מאוד. אני חושב שאם היינו באמת מצליחים להביא אותו ואת היכולות שלו לידי ביטוי, את מי שהוא באמת, הוא מדהים, הייתי נותן לו לנתח אותי ניתוח לב פתוח״.  

״טופז לקח אותי. הוא אמר לי זה לא כל כך מפחיד כמו שזה נראה. רעדו לי הרגליים. הייתי בהתקף חרדה. אני עדיין מתרגש מלראות אותו. אני חושב שהוא דמות היסטורית שנוכל לעמוד על קנקנה עוד שנים. הוא שינה את המדינה הזאת בצורה אדירה״. 

״במה נתניהו פילג את החברה בישראל? איך הוא פילג את החברה בישראל? בזה שהוא נתן 15 מיליארד שקל לערבים יותר מכל אחד אחר? נתניהו הוא הדמוקרט הכי גדול שיש היום בפוליטיקה הישראלית. הוא נבחר על טייטל מסוים. הוא יכול אלף ואחד פעמים לשבור שמאלה. הוא היה יכול להתמרכז והוא לא עשה את זה. זה חוסר הצלחה שלי להביא אותו במלוא הדרו. יותר מ-61 מנדטים רוצים אותו״.

״הרשתות החברתיות הצליחו להעביר לציבור את ההישגים של נתניהו. נתניהו לא יכול לעבור היום בערוצי הטלוויזיה. נתניהו אין לו שום בעיה להתראיין, בתקשורת הבינלאומית שואלים שאלות יותר קשות. הוא אומר לנו: ׳אין בעיה ראיון, אבל לייב טו טייפ, שלא יחתכו אותי׳״.

״זכות הכי גדולה שהייתה לי בחיים זה לעבוד איתו. אני לא מצליח להבין למה הוא נשאר, אני שמח שאני לא מצליח להבין את זה. הוא שנים יכול לעשות את זה. לא יימאס לו. יכול להיות שהוא יחשוב על הסיטואציה וכו׳, אבל לא יימאס לו. הוא שנים נמצא במסלול של שליחות, אני לא מצליח להבין את זה אחרת. אני חושב שהוא הקריב המון בשביל המדינה, בשביל מה שהוא רצה לעשות לטובת המדינה, לשפר אותה, לקדם אותה, והוא עשה את רוב מה שהוא קיווה״.

״יכול להיות ששרפתי גשרים עם עיתונאים, אני לא כל כך מתרשם מזה, אני לא רואה הרבה ערך בתקשורת כמו שהיה לה בעבר. אף פעם מישהו לא אמר לי ׳וואי אתה עובד עם נתניהו, אני לא רוצה לעבוד איתך׳ אבל זה לא רק בעניין התועלתני, אני באמת מעריץ אותו, אני חושב שהוא באמת מנהיג ענק לעם ישראל. אני מאוהב בו. אם הייתי מצליח להביא אותו כפי שאני מכיר אותו ל-7 מיליון אזרחים, לא היינו באופוזיציה. אולי בפעם הבאה נצליח״.

״יאיר נתניהו לדעתי בנאדם מאוד חכם ומאוד מאוד מוכשר, מאוד אוהב את אבא שלו, מעריץ אותו, ומאוד נחוש וחד משמעי. יש לו דמות מאוד בולטת וקשוחה ברשתות החברתיות, אני חושב שהוא שילם מחיר מטורף. אני סוג של לא היה לי מספיק את אבא שלי בגלל שככה הייתה הבריאות, זה היה הגורל. יאיר איבד הרבה זמן יקר עם אבא שלו בגלל שאבא שלו היה ראש ממשלה והקדיש את החיים שלו לטובת המדינה״.

״זה היה מאוד קשה לעבוד שהוא ראש ממשלה, היו קובעים לנו זמן מסויים, ועכשיו יש יותר זמן, זה יותר קל. פסיכולוגית זה יותר קשה. יצאנו מהמשרד נכנסנו לאוטו ופתאום השיירה זה כבר שני רכבים, ואז אנחנו מגיעים לכנסת, לא זוכר מה היה שמה. אנחנו מגיעים למסדרון, שבדרך כלל יש פה חסימה, ואנשים נמצאים שם. בנאדם ניגש אומר לו ביבי אני יכול להגיד לך תודה? ואף אחד לא דחף אותו. הוא לוקח את זה מאוד בקלות״.

״אתה לא היית גר בבלפור שעתיים. ואני הייתי מחזיק שם אולי שבוע ואני הסטנדרטים שלי יותר נמוכים. זה מבאס לחזור שאתה צריך לחזור לגור שם, אבל אני חושב שהוא יחזור לשם. קשה לדעת כמה זמן זה ייקח. יש פה שילוב מנצח בין זה שהוא רוצה, מוכן להשקיע את זה, ושהמשפחה שלו תומכת בו להמשיך לעשות את זה, לבין זה שאין לו תחרות. אין מועמד אחר. גם בימין. בכלל. אין דבר כזה. זה הקוקה-קולה, הנייק, בנאדם מביא 30 מנדטים בסקרים כשהוא באופוזיציה, אין דבר כזה. זה עלול להיות תקופה כזאת של הרבה משברים, פירוקים וחיבורים, בסופו של דבר זה יתכנס חזרה למנהיגות״.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *