הפודקסטים שלנו
רוני אלשיך חלק א׳: נחשפתי למסמך הרפז וברגע הראשון ידעתי שהוא מזויף

רוני אלשיך היה מפכ״ל המשטרה. לפני כן, עשה קריירה ארוכה בשב״כ עד לסגן ראש הארגון.
על מבצע מיידון (מאי 1988): זה מבצע שהלכנו לא מעט קילומטרים ברגל כדי לסגור את הכפר שהיו שם עשרות מחבלים. מודיעין מאוד יפה ומדויק. זה אז חיזבאללה. כבר בשנים האלה ידענו שאנחנו מתמודדים עם החטיבה השיעית של ׳אמל׳. התכוננו למבצע בלוח זמנים יחסית קצר. סגרנו את הכפר עם צלפים, מוכנים עם הפעלת מסוקי תקיפה, אבל הייתה היתקלות כבר בסגירה של הכפר, בחפ״ק המח״ט. מדובר באנשים קיצוניים חדורי אמונה. גדוד 202 הוא טיהר את הרחוב הראשי, עברנו אותו ועלינו ליעד המבוצר למעלה. יותר נכון השכבנו את היעד המבוצר. השמדנו בונקר אחרי בונקר. פעלנו בשיטה שהיא קצת יותר מתוחכמת ופחות מסכנת את הלוחמים. סה״כ מבצע מוצלח.
על תחילת הדרך בשב״כ: ״הלכתי לאולפן, למדתי ערבית. התארחנו בכפרים. חוויה מאוד מיוחדת. המארח בכפר יודע. יש לך איזה סיפור כיסוי, כזה או אחר. בכל משפחה אתה שוהה שבוע. לא כולל שבת. לא עושה שבת בכפר ערבי, אבל יצא לי חגים שם. חוויה בהחלט. אתה מהבוקר עד הלילה בתרבות הזאת. אתה מתחיל מאפס. כמו כל אחד. אין פה הנחות. אין בוא תקח דרגה. אין חיה כזאת. כשאתה מתחיל אתה לא יודע לאן תלך״.
״יותר היו מגיעים מהרקע הדתי לאזור הדסקאים. הארגון מאוד ממלכתי. אף אחד לא מדבר על דעות פוליטיות. השיח על הממלכתיות הוא מאוד מאוד יצוק בתוך השירות. למדתי מעמי איילון בתחום הזה לא מעט. אני מגיע אחרי קו 300, זה היה סמוך ונראה. שאלו אותי בועדה מה אתה בא? יש לך קריירה מובטחת בצה״ל. אתה מתגייס קודם כל למגזר הערבי. עם הזמן אתה מתפתח לתוך ארגון מאוד ממלכתי וזה ברור שמכל אחד אפשר לצפות לממלכתיות מלאה״.
“העזתי להזיז בין אזורי החיוג ולא לצמוח במקום אחד. להעיז לעבור מהחוקרים לדסק, זה לא היה אז. היכולת האנליסטית היא חשובה יותר בדרגים הבכירים. אני העזתי לעשות את זה וכולם אמרו לי אתה משוגע, אתה תהיה ראש מחלקה הרבה יותר מהר. אתה יכול להתרסק כשאתה מעיז לעבור למקצוע אחר, כי אתה פחות עם הרגליים על הקרקע. עשיתי תפקיד במטה ואחרי זה הלכתי להיות ראש תת מרחב, זה היה בשומרון. כשאתה בחוקרים אתה נוגע בעיקר בדרגים של המח״טים, כשאתה מגיע לדרגים האלה זה מול מפקד האוגדה. פגשתי שם את אייזנקוט, שהיה חברי עוד מבה״ד 1. מצאתי אותו מן מנטור שלי והתחברתי אליו. הוא היה מ״פ בבה״ד 1 ואני מיד אחרי סיום הקורס הייתי מדריך ונהניתי מהקשר איתו״.
על מסמך הרפז: ״זה מוצג לי כ׳מסמך גלנט׳, אמרתי לו זה לא מסמך גלנט. גלנט פה גלגל רזרבי. לדעתי זה מסמך מזוייף, צריך לתת את זה ליועץ המשפטי לממשלה, גם אם הוא מזויף וגם אם לא, יש פה משהו חמור שצריך לפצח אותו. אחרי כמה חודשים זה מתפוצץ בתקשורת. אני בדרום, הפרטנר שלי זה יואב גלנט. אני מעודד את רוחו ולא אומר לו שום מילה. אחרי זה שמופיע הדו״ח, שמי הופיע שם, ראיתי את גלנט באיזה אירוע ואמרתי לו: זה חייב איזה הסבר״.
לעקוב אחרי אמיר אורן: [https://bit.ly/3iiiBpA](https://bit.ly/3iiiBpA)
לעמוד פייסבוק של Allin הבית של הפודקסטים: [https://bit.ly/3inT9PD](https://bit.ly/3inT9PD)

חפשו תכניות או פרקים

רוני אלשיך חלק א׳: נחשפתי למסמך הרפז וברגע הראשון ידעתי שהוא מזויף

60854458c4d1acdf4e1c2f79c4137142d85d78e379bdafbd69bd34c85f5819ad
הפודקסטים שלנו
מי אנחנו
דילוג לתוכן