מביאים לכם את הפודקאסטים הטובים ביותר בעברית.

אבי חימי: חקירות נתניהו עלו מאות מיליונים, צריך לאפשר לו לקבל מימון מידידים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

תיאור הפרק

עו״ד אבי חימי הוא יו״ר לשכת עורכי הדין. עו״ד פלילי 30 שנה שכבר ראה הכל. עכשיו הוא מגיע לענות על שאלות שלא נשאלו. על מה דיברו? על אפי נווה, משפט נתניהו, הוועדה לבחירת שופטים ומצבם של עורכי הדין.

״אני אדם חרוץ. משש בוקר עד חצות. כל יום. אני עונה לכל מי שפונה אליי. המון אזרחים מבקשים להתייעץ איתי גם בנושאים שאני לא אמון עליהם. יש לי סבלנות רבה, אני עונה לכל אחד. מבחני ההסמכה הם לא של לשכת עורכי הדין. יש וועדה נבחרת. הועדה שמכהנת עכשיו הקפדתי שיהיו נציגים מהאקדמיה, לא מקצה האולימפוס. למשל פרופ׳ מקרית אונו ודיקאן המכללה בצפת. כדי שהוועדה תשמע את רחשי הסטודנטים. לפני שבועיים התקיימה בחינה, 74% עברו את המבחן. זה אחוזי מעבר גבוהים. כל מי שעובר אני מחבק אותו ובלבד שהוא עבר את הבחינה. בישראל יש את אחוז עורכי הדין הכי גדול ביחס לאוכלוסייה. השוק מוצף בעורכי דין״.

״אף פעם אני לא אומר שאני יותר טוב ממישהו וזה לא שאני מצטנע. אני הייתי פעיל בלשכה. כולם מכירים אותי. זה עניין של סגנון חיים. אנשים הכירו אותי שהייתי עורך דין צעיר ובינוני. אין אדם שביקש ממני עזרה ולא סייעתו לו. אני מתייחס בכבוד לכל אדם והוא מבחינתי עולם ומלואו״.

״אני גדלתי בקרית שמונה עד גיל 14. בגיל 14 כמקובל אז הלכתי לפנימייה. אני בן הזקונים וחייתי עם 7 אחים וסבתא בבית, וזוג הורים, בדירת עמידר של 54 מטר. לא התקנאנו באף אחד משום שלא ידענו משהו אחר. היה לנו טוב. אנחנו שילמנו מחירים כבדים (על הקטיושות), אבל העובדה היא ש3 מאחיי עדיין גרים בקרית שמונה. למדתי ב׳ריאלי׳ בחיפה ובמרומי הכרמל ראיתי דברים שלא ראיתי. אבא שלי לא ידע קרוא וכתוב, אבל עבד ופירנס את כולם״.

״גנץ ואני היינו ביחד צוערים בביה״ס לקצינים באותה פלוגה ואחרי זה אנחנו שכנים ועכשיו יש לנו משהו משותף. שלושה חודשים מפגינים מול הבית שלי המתמחים שנכשלו. כשגנץ נהיה שר משפטים, הם הלכו להפגין אצלו. הפוליטיקה בוערת בי, זה חשוב לי, אבל ההתנהלות הפוליטית קשה לי וזרה לי והיא לוקחת ממנו המון אנרגיות וכוחות, אני אדם רגיש. בפוליטיקה אתה חייב להתגמש וחייב של עור פיל. אין לי את זה״.

״במשפט נתניהו יש מאות עדים, אבל תכלס לעדות מגיעים הרבה פחות. יש הרבה עדים טכניים. זה תיק שיתנהל גם במחוזי וגם בעליון. השכר טרחה הראוי שצריך להיות משולם הוא בין 10-20 מיליון שקל רק לעורכי הדין. זה עצוב שבשביל להגיע לתוצאה צודקת, בנאדם צריך כסף. מצד שני, חשוב לומר שיש סניגוריה ציבורית בישראל, שעשתה קפיצת דרך משמעותית בעשור האחרון. בסה״כ אין אדם שהולך לכלא כי ידו לא משגת לשלם שכר טרחה. צריך לאפשר לו לקבל כספים ממכרים וידידים, כשהוא מצהיר על זה״.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *