מביאים לכם את הפודקאסטים הטובים ביותר בעברית.

יאיר לפיד: המעבר לפוליטיקה שינה אותי, זה היה מוזר אם לא

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

תיאור הפרק

פעם אחרונה הם נפגשו לפני 15 שנה בתוכנית אחרת. מאז, יאיר לפיד רואה את עצמו ראש ממשלה. פיני גרשון בא לשאול אותו איך הוא רואה את זה קורה? על ליהיא, עפר שלח, חיסונים, חרדים ושאלה אחת שהוא לא היה רוצה שישאלו אותו.

״אני הייתי חבר קבינט לשנתיים. לפעמים למשל אתה שולח חבר׳ה צעירים בגיל של הילדים שלך למשהו. יומיים לא תדע מה קרה. אתה ביומיים האלה עושה דברים אחרים. אתה צריך ביומיים האלה לדעת לנהל מתחים. אחרי זה זה הופך להיות ניהול סיכונים. האיכות של ההחלטות שלנו היא תוצר של המגעים שלנו עם העולם״.

״אני באתי מכתיבה, לכל אחד מאיתנו יש את הדרך הכי טובה לחשוב. אתה הדרך הכי טובה שלך לחשוב זה לדבר עם אנשים. אני הדרך שלי לחשוב זה לכתוב. המחשבה הכי בהירה שלי זה בכתיבה. יש בזה איזה הגיון. הכתיבה מכריחה אותך לאיזה איטיות שהיא יותר מדויקת. כל חיי כתבתי״.

״יש פה דברים מופלאים. אתה מסתכל על הפוטנציאל הישראלי הוא אינסופי. התוצאה היא שאנחנו רק רבים בינינו. הכעס שלי הוא על המערכת הפוליטית הישראלית. אתה צריך מערכת פוליטית אחרת. צריך לשנות את חוק הבחירות שאי אפשר יהיה לסחוט. ההייטק הישראלי הוא מחזיק את המשק. בהייטק הישראלי עובדים 9% מהאוכלוסייה. אתה צריך להגיע לעבוד בזה. להקים קרנות חדשות. זה כאילו טכני אבל זה משנה חיים של אנשים״.

״אני לא נשבר. אני לא בנאדם נשבר. זה קשה וזה אמור להיות קשה. עכשיו אנחנו בתוך משבר וזה עושה סדר עדיפויות. צריכים לפתור את הקורונה והכלכלה. חיסונים הגיעו לפנינו לאנגליה, לסינגפור. אין לי בעיה שהוא יקבל קרדיט על החיסונים העיקר שכולם יתחסנו״.

״אני איש מרכז באמת. לא רק בתור ביטוי. הנסיבות קובעות. אנשים קיצוניים נורא קל להם. הם אומרים ככה וזהו. זה נכון על סמוטריץ׳ ועופר כסיף. אנשי מרכז אומרים מה הם הנסיבות. הם אומרים אני מוכן להתגמש, לעבוד עם אנשים שאני לא מסכים איתם. יש כמה קווים אדומים שאני אומר זה לא. לא יושבים תחת ראש ממשלה עם 3 כתבי אישום״.

״אני לא עד כדי כך בלתי פגיע. אני אמשיך להיות אדיב כי אני איש מנומס. יש אנשים שאני לא אזום איתם שיחה. גם לעפר (שלח) אני אומר שלום יפה. יש לי איזה תפיסה שאדיבות זה כוח. האדם היחיד בחיים הפוליטיים שבאמת לא החלפתי איתו מילה מעודי זה ליצמן, אבל זה הוא לא רצה. עם אריה (דרעי) הייתי פעם יותר בידידות פעם פחות בידידות״.

״אמרתי לחרדים כשהייתם 50 אלף בני אדם יכולתם לבוא ולהגיד לנו ׳אנחנו מיעוט קטן, אנחנו שומרי הגחלת׳, זה לא טוב למיליון בני אדם. אתם מיליון בני אדם. אתם עם כוח פוליטי אדיר. אתם לא יכולים להמשיך להתנהג כמיעוט. אני חושב שהצעירים החרדים, להבדיל מהפוליטיקאים החרדים, מבינים את זה. תראה את הפריחה של אתרי האינטרנט של החרדים. אם אין להם מחשב איפה הם רואים את זה?ֿ הטענה שלי הייתה ניצחתם במובן החיובי. אתם כבר לא מיעוט קטן, אבל זה בא רק עם חובות״.

״המעבר שלי לפוליטיקה שינה אותי וזה היה משונה אם לא. אתה יושב בקבינט ואתה מרים את היד. אם אתה לא משתנה, משהו אצלך מאוד לא סביר. זה חייב אותי לעומק שלא היה קודם. בתקשורת אתה לא לוקח אחריות על כלום. במוקדים של קבלת החלטות, כשאתה נוסע לקונגרס האמריקאי לייצג את ישראל ואומר להם ׳בנושא הזה אין הבדל בין האופוזיציה לקואליציה בישראל׳״.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *