מביאים לכם את הפודקאסטים הטובים ביותר בעברית.

צביקה שרף בן 70: ״אני יכול לאמן בכל קבוצה בארץ ובאירופה, מכבי התקשרו אליי והעמדתי תנאים״

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

תיאור הפרק

צביקה שרף ופיני חברי ילדות. ביחד הם גדלו בקבוצות הנוער של מכבי עד שנוח קליגר עליו השלום לקח את שניהם ואמר להם: ״שחקנים גדולים לא תהיו, אבל אולי תהיו מאמנים״. עם קריירה מפוארת, שלל תארים והישגים בשורה של קבוצות בישראל ובאירופה, צביקה עדיין נשאר רעב לאמן כדורסל, והוא עדיין מתעדכן בכל בוקר בסטטיסטיקות של כל הליגות. הוא כועס על ערוץ הספורט, אוהב את הנבחרת ומצהיר: ״אני אישאר בענף עוד 50 שנה״.

״גרתי ברחוב מזא״ה. משפחה של ניצולי שואה. הגיעו מרומניה, רוסיה. זאת היה דירה בדמי מפתח. ברחוב רוטשילד היה בקיוסק עיתון ׳חדשות הספורט׳ וככה למדתי לקרוא יותר טוב ממה שלמדתי בבית ספר. אני ופיני היינו אחים. היינו ביחד כל יום, כל היום. מגיל 13. פיני היה רכז גדול. אני הייתי רץ בצד ופיני היה מוסר, היה כדררן גדול״.

״התחרות שהתחילה בינינו התחילה כשהתחלנו להיות מאמנים. הייתי יורד מרחוב מזא״ה, הולך ברגל. הייתי בא לאסוף אותו, הלכנו ברגל כל דיזנגוף לראות את מכבי כדורגל. היו מכניסים אותנו כילדי ׳מכבי׳״.

על תחילת הקריירה כמאמן: 

״בשלב מסויים נוחי קליגר ושמלוק אספו אותנו. נוח קליגר אמר לנו בשפתו הציורית: ׳אתם שחקנים הרי לא תהיו, אולי תהיו מאמנים׳. שלושה שבועות היינו בוינגייט בקורס מדריכים ואחרי זה התחלנו לאמן. אחרי שנבחנו הלכנו ושמענו את הדיון בפנים. עוד היינו בשנה האחרונה לצבא. יהושע אמר להם: ׳שני אלה יהיו מאמנים, כל האחרים לא יהיה מאמן אחד׳״.

״הגביע הראשון שאני זכיתי זה היה כשפיני היה מאמן מכבי חיפה. אני הייתי כמה שנים במכבי, פיני היה במקומות אחרים. בטוטאל אני חושב שאימנתי את מכבי 11 שנים. אני בנאדם טוטאלי. או שאני אח שלך טוטאלי או שאני שונא שלך טוטאלי. אני קודם כל משקיע את הלב. עבדתי ב׳אגד׳ נתתי את הלב. עבדתי כפרשן בערוץ הספורט נתתי את הלב״.

״אני הפסדתי שלושה גמרים. אני לא ישן עם זה טוב. כשאני מסתכל אחורה, כל שלושת הקבוצות ששיחקנו נגדם בגמר, לא שיחקנו נגד פראיירים. כשהפסדנו בגמר לספליט, את ספליט ניצחנו גם בחוץ וגם בבית. הייתי ישן הרבה יותר נוח אם היה לי גביע אירופה בכיס״.

״אני יכול לאמן כל קבוצה. יש לי את התשוקה, היכולת, הידע. היום כשאני לא מאמן, אני עובר על כל הסטטיסטיקות. על כל מדורי הכדורסל. יש היום הכל באינטרנט. מוצ״ש אני רואה את כל המשחקים. חמישי-שישי אני רואה את כל היורוליג. אני הולך עם אשתי לסרט, אני לא הולך ביום שיש כדורסל. אני רואה 25 משחקים בשבוע״.

״יש 3 מקומות שהתפטרתי ולא ביקשתי את הכסף. אחד היה בהפועל ירושלים. הלכתי לדני קליין ואמרתי לו אני רוצה להתפטר, ואני לא רוצה אגורה. פעם שנייה זה היה בוורצלב. אחרי חודש הלכתי לאמן ביוון. המקום השלישי היה בהפועל ת״א, כשהיה בעיות עם הכסף, התפטרתי ותבעתי. אני עומד בכל המחויבויות שלי, אני רוצה שאתה תעמוד גם כן. אני טוטאלי״.

על ראשון לציון

״בראשון לציון באתי כמו תמיד טוטאלי. החתמתי 6 ישראלים. פרי אמר שאין לו כסף לזרים כל האחרים היו על חוזה של חודש וחודשיים. התחלנו את הליגה עם 3 זרים והם לא היו מספיק טובים. פרי אמר לי: ׳תלך איתי׳. זכינו בגביע ווינר, אמרתי לו אנחנו לא נעמוד על הרגליים ביום ראשון בליגה. כל הסיפורים צביקה לא מסתדר עם השחקנים…הלו, יש חוקים. אני תמיד אתן לשחקנים שלי הכל עד גבולות מסויימים. אני המאמן, אתה השחקן״.

על התקופה באיגוד הכדורסל:

״אני לא חשבתי שאני הולך לפוליטיקה. התברר לי אחר כך שזה פוליטיקה. נכנסתי שם בתוך מלחמות שנגררתי אליהם. אחר כך, מוטי אמסלם ז״ל, אמר לי ׳בוא תעבור אלינו, אתה תהיה יו״ר איגוד הכדורסל׳ אבל לא הסכמתי ללכת בלי החברים שלי (החברים לסיעת ׳עוז׳). זה נגרר בגלל קופל וכל הסיפורים האלה״.

על היחסים עם פיני

״אני חזרתי מלימוז׳. קיבלתי את מכבי תל אביב אחרי רלף. אני פותח בבוקר ׳ידיעות אחרונות׳ ורואה את זה שפיני אומר לפני משחק: ׳מי זה המוח השני׳?, אחרי שבוע-שבועיים עניתי בראיון ב׳ידיעות אחרונות׳: ממי יקנו מכונית משומשת ממני או ממך? וככה זה התגלגל ואז התחיל הקרב על האליפות, על הגביע וכל הסיפורים. אחרי זה זה התגלגל והתגלגל״.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *