מביאים לכם את הפודקאסטים הטובים ביותר בעברית.

ירון זליכה: ״במשבר הכי גדול לא חשוב שעיראקי ינהל את הכלכלה?״

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

תיאור הפרק

פרופ׳ ירון זליכה, יו״ר המפלגה הכלכלית, מסביר למה הוא נכנס לפוליטיקה, מה הוא יותר אוהב כסף או כוח, מה היא אהבת חייו ולמה הוא לא חבר של ביבי יותר.

״הכלכלה הישראלית בתוך שנה כבר לא תראה אותו דבר (מרגע שזליכה יהיה שר האוצר). מי אתה רוצה שיטפל בבור התקציבי? אתה לא חושב שאת המלחמה הכלכלית הכי חשובה בתולדותינו ינהל רמטכ״ל כלכלי? כשאני נכנסתי למשרד האוצר בקריירה הקודמת, מחירי הדיור היו 95 משכורות. יצאתי הם היו 80 משכורות. כאשר עזבתי את האוצר, נכנס נתניהו, התחיל לחבק את המונופולים. העלה מיסים לעסקים קטנים. זה הוביל לריסוק הצמיחה. היום מחירי הדיור הם 150 משכורות. עוד לפני הקורונה מחירי הדיור המשיכו לעלות. לאן אתה רוצה להגיע? אנחנו אנשים אמידים, לילדים שלנו יהיו דירות. לנכדים שלנו יהיו דירות. מה עם אחרים? איך להם תהיה דירה״.

״בכל המדינות המערביות יש לרוב רובה של האוכלוסייה את האפשרות לקנות דירה אם הם רוצים. אצלנו בדיוק הפוך. אין אף מדינה בעולם שמחירי הדיור הם 150 משכורות ברוטו. היום זוג צעיר שרוצה לקנות דירה הוא כבר צריך לקחת את המשכנתא עד גיל 61. עוד שנה הוא כבר יצטרך בגיל 62. מחירי הדיור עולים בכל הארץ והם עדיין 150 משכורות. אם אתה גר בפריפריה, המשכורת שלך יותר נמוכה והדיור יותר זול״.

״כדי שמחירי הדיור ירדו אתה צריך או להקטין את הביקושים או להגדיל את ההיצעים. כאשר אתה מנהל מדיניות שנלחמת במונופולים וביוקר המחיה, מבטלת את הטבות המס לטייקונים, מורידה את המיסים לעסקים, שהם מנוע הצמיחה, אתה מייצר צמיחה״.

״אני לא אהיה 4 מנדטים. אני אהיה 8 מנדטים. אני קודם מציב את תוכנית העבודה ואז אני מציג את הצוות. כשאתה בנית את מכבי תל אביב בכדורסל לא עשית ככה? אני מחליט מה תוכנית העבודה המתאימה לכלכלה ולחברה בישראל ואז אני אוסף את הצוות שמתאים להוביל אותה. מפלגות אחרות אין להם תוכנית עבודה. אני מביא עוד 9 אנשים מנוסים אליי, שהם אנשי מקצוע מעולים. שר האוצר הוא ראש ממשלת פנים. הוא אחראי על מכלול הדברים. יש לי רפורמה אדירה בחינוך. כמה זמן אתה רוצה להמשיך לגדל ילדים ב40 ילד בכיתה?״.

״ביבי ואני היינו חברים, אבל הוא השתנה. הוא הפך מושחת. במחנה של האנטי ביבי אני יכול לשבת עם כולם, אבל לא יהיה להם שום סיכוי להרכיב ממשלה בלעדי. אנחנו מתמודדים במלחמה הכלכלית חברתית הכי חמורה בתולדותינו ואני היחידי שיכול לקחת פיקוד עליה. אני כבר עשיתי את זה פעם אחת עם נתניהו ב2003. אני מכבד את כחלון, אבל אני פרופ׳ לניהול מדיניות מאקרו-כלכלית, כל החיים שלי הכינו אותי למשבר הזה״.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *