מביאים לכם את הפודקאסטים הטובים ביותר בעברית.

חיים רמון: ביבי היה צריך להיחקר בפרשת הצוללות, זה לא סביר

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

תיאור הפרק

הגרסה המלאה של הפרק המדובר עם השר לשעבר חיים רמון. על מה דיברו? הפרקליטות ופרשת הנשיקה, ביבי לא ביבי, פרשת הצוללות, היחסים עם התקשורת, למה השמאל פשט את הרגל והאולטראס הם האסון של הפועל.

״הלכתי לשחק במכבי יפו. מגרש הכדורסל היה צמוד למגרש כדורגל המיתולוגי. אני שיחקתי במכבי יפו והכרתי אותך (את פיני) שאתה שיחקת במכבי דרום. נכון שעשית קריירה גדולה בכדורסל, אבל בהתחלה לפי מיטב זכרוני הייתי יותר טוב ממך. אני הייתי חכם וקולע לא רע. הייתי בחמישייה של מכבי יפו ששיחקה בליגת המשנה. שיחקתי עם נוני מוזס״.

״אני אמרתי שאם המתת שנתניהו קיבל הוא תקשורת חיובית, צריך להעמיד לדין את כל הפוליטיקאים והמו״לים לדורותיהם. הייתי ח״כ צעיר מאוד, מביאים את ׳הטוטו׳ לאישור וועדת הכספים. ראיתי שידיעות אחרונות גוזרים קופון, אמרתי למה צריך? דחו את זה לישיבה הבאה. בסוף הישיבה הבאה ניגש אליי אחד מחברי הכנסת ואמר לי: ׳אתה יותר אמיץ או טיפש?׳. המזכירה של דב יודקובסקי הזמינה אותי לארוחת צהריים איתו והוא הסביר לי עתידות לגביי, שאני פוטנציאל להיות מנהיג וגם קרוב למשפחה. הוא הסביר לי את העניין של למה זה נכון, בישיבה הבאה על ׳הטוטו׳ לא באתי. לפני כשנה, שנתיים משהו כזה, היה דיונים בכנסת על פרסומות למוצרי טבק. שוקן ישב כל ישיבה. בסוף הישיבה דנים האם יבטלו את הפרסומות בעיתונים למוצרי טבק? באורח פלא, לעיתונים לא. זה יורד לשורש העניין. ביבי ב-2015 עמד על הדוכן, הודיע שהוא הולך לבחירות בגלל ׳ישראל היום׳, אין ספק שזה עיתון עם תקשורת סופר מפרגנת לביבי, למה לא העמידו אותו לדין? מקרה קלאסי, לא מאוחר, חקירה של אולי שבוע. איתן כבל סיפר לי שבכיר ב׳ישראל היום׳ אמר לו איתן, תוריד את החוק הזה אתה תהיה מלך אצלנו. המשטרה לא פתחה בחקירה. המובן הזה של מה אתה מקבל או לא, לא יכול להיות שוחד. זה יורד לשורש העניין של יחסים בין פוליטיקאים לעיתונאים. אני יכול לתת אינסוף דוגמאות, הייתי שם, ראיתי. אנשים מהתקשורת באים לוחצים על חברי הכנסת, וחברי הכנסת נלחצים ומקבלים תמורה״.

״אריה דרעי הורשע בתיק הציבורי. קיבל עונש מאוד קל. למה הוא הורשע? כי הוא דן בעניינים של אחיו. השופט כותב ׳נכון שלא נתת לו שום חריגה, אבל אתה לא יכול להתעסק עם אחיך. אסור היה לביבי להתעסק עם ׳בזק׳ כל עוד הוא קבע שהוא ואלוביץ׳ הם ידידים. אני לא דואג לביבי, אני דואג לזכויות האזרח. אני דואג לאדם שנאשם שהוא יקבל את מלוא זכויותיו ושכל ההליכים נגדו יהיו על פי חוק. נתניהו העמידו אותו לדין וביהמ״ש קבע שצריך לתקן את כתב האישום. זה אירוע מאוד נדיר, על אחת וכמה שכתב האישום הזה חובר ע״י שמנה וסלתה של הפרקליטות. בא אדם נאשם על כך שהוא קיבל 153 מעטפות כסף, וחקרו אותו רק על 15, אין דבר כזה. אין אין אין. זה יוצר תחושה לא נעימה. אם ככה מתנהל התיק של ביבי, איך מתנהלים התיקים של כולנו?״.

״אני חושב שזה שביבי לא נחקר על הצוללות, זה דבר באמת לא סביר. אפילו שהוא ייחקר באזהרה ויגיד ׳בן דודי לא ידע׳. היו צריכים לחקור את ביבי באזהרה בתיק ׳הצוללות׳. קבע מנדלבליט שהוא לא אשם בלי שהוא בכלל נאשם ונחקר. זה משהו שהיה לא תקין בהליכי החקירה. צריך לזכור שאנחנו לא דנים בבנימין נתניהו ראש הממשלה, אנחנו דנים בבנימין נתניהו האזרח. בישראל זכויות נחקרים, נאשמים, נדרסים ברגל גסה יום יום. משך הזמן הממוצע של אדם עם צווארון לבן הוא 13 יום במעצר. זה אנשים נורמטיביים. אף אחד לא מתעסק בזה וזה לא מעניין אף אחד״.

״2006 קדימה עולה לשלטון, אולמרט ראש ממשלה, הוא שואל אותי: ׳מה אתה רוצה?׳, אמרתי לו: ׳רק משפטים׳, היות ואני נקי. אני צריך לעשות רפורמה במשפטים. הם היו בהלם ממני. פתאום בא שר, שחושב שהוא צריך לנהל את המשרד. אמרו לי אי אפשר, אמרתי מה זה אי אפשר? לכם יש אידיאולוגיה, תגידו לי מה החוק. הם תפרו לי תיק. עזוב מה אני אומר, מה הם אומרים? תיק הכי פשוט בעולם. השופטים קבעו בפסק הדין שהשתמשו באמצעים לא לגיטימיים ופסולים בחקירה. אח״כ הם קבעו שהעלימו חומרי חקירה קריטיים. 3 שופטים מחוזיים כל אחד לחוד. זה לא אני אומר. בתיק שלי, של שר משפטים מכהן, לא היססו לנקוט בכל האמצעים האלה כדי להביא לסילוקו. תאר לך מה קורה לאזרח פשוט״.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *