מביאים לכם את הפודקאסטים הטובים ביותר בעברית.

אלדד יניב: ״היה לי גרון עמוק בלשכת נתניהו״

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram

תיאור הפרק

אחרי עשור של מאבקים אלדד יניב מרשה לעצמו להוריד הילוך ולסכם את השנים הסוערות שעבר. הוא משוכנע שבזכות הפעילות שלו החלו חקירות נתניהו, חושף לראשונה שהיה לו מקור בלשכת היועמ״ש ומודה שהוא שוקל לרוץ לעיריית ת״א. מממשלת בנט לפיד הוא מרוצה, מהמאבטח שהוצמד לשרון אלרעי פרייס הוא לא מתרגש ויש גם מסר לכל המודאגים לשלומו: לא התפלפתי.

״כשאני מסתכל היום אחורה על המחאה החברתית, על ההפגנה הראשונה שלה, ׳השמאל הלאומי׳ שהקמתי עם שמואל הספרי, אנחנו היחידים שהרמנו שם תמונות ענק של תשובה, של נוחי דנקנר, של פישמן, סימנו את ההתנגדות, שמי שאחראי ליוקר המחיה בישראל זה לא רק הפוליטיקאים, זה גם הטייקונים״.

״התמונה הגדולה היא שאני מרגיש, שאחרי הנפילה של נתניהו, ונתניהו נפל, זה סיום של עשר שנים, עשר שנים, שאני במאבקים אינסופיים, אני מסתכל על המסע שאני עשיתי ואני קצת רוצה לנוח, אני הבנאדם הראשון שנאבק במרחב הציבורי נגד טייקונים״.

״כשאני יצאתי פעם ראשונה למאבק נגד השחיתויות של נתניהו, אוקטובר 2016, לתיקים עוד לא היו מספרים. זה התחיל בדצמבר 2016, אני באוקטובר 2016 הלכתי לבג״צ. אני קיבלתי טלפונים מאנשים מלשכת היועץ המשפטי לממשלה, שאמרו לי ׳תקשיב, יש פה חומר דרמטי׳״.

״אני חושב שישראל צריכה לנהל מאבק בזמן מגיפה, אחר ממה שמנהלים ברוסיה. אני חושב שאנחנו כישראלים צריכים ללמד את העולם איך אפשר גם להאמין במדע, וגם להיות אנשים דמוקרטיים. אין דבר כזה החלטה נכונה״.

״אני חושב שכל עוד התנהל המאבק, בעיקר בשנתיים של הבחירות, אני ראיתי חשיבות דרמטית להופיע בתקשורת. אני חושב שאני הייתי היחיד באולפנים. לא הייתי ח״כ. אני לא לשעבר. אני לא ר׳ עמותה. שואלים אותי מה לכתוב עליך. אני אומר ׳אלדד יניב׳. אני יצרתי לעצמי מעמד של חבר הכנסת ה-121״.

״אני הצלחתי מאוד בפריימריז במפלגת העבודה, הגעתי למקום 11, למרות שפואד אללה ירחמו ניסה לרצוח אותי בגלל סרטוני השיטה, אהוד ברק, עופר עיני, כולם ניסו לרצוח אותי בגלל הסרטונים, אני חושב שההישג היה כ״כ מבהיל, שוועדת הבחירות התכנסה בלילה והחליטה לשנות את התקנון כדי שאני לא איכנס ומשה מזרחי שהיה מספר 10 לא ייכנס. הם לא היו צריכים את שני לוחמי השחיתות האלה ברשימה ואז הם דחקו אותי ואותו למקום 29 ומקום 30 ואז הבנתי סופית שאני עושה לעצמי עוול שאני מנסה לשנות את המציאות, ואני חושב באותה נשימה שאני אצליח לשנות את המציאות מתוך הממסד עצמו״.

״ב-2009 פרסמנו את המניפסט של ׳השמאל הלאומי׳ ואז התחיל תהליך. אני הייתי הבנאדם הכי חזק לא רק בכוורת של ברק, אני הבנאדם שהמציא את הקאמבק שלו. אני הבנאדם שבא אליו ושיכנע אותו לעשות את הקאמבק. באותו ערב שהיה בינינו את הפיצוץ הגדול. אני יצאתי הביתה במונית מהקריה לבית שלי בכיכר המדינה, ואני מקבל טלפון מנדב פרי שאומר לי ׳תשמע הוא פיטר אותך, עוד דקה תצא הודעה, החיים היו אז קצת יותר איטיים״.

״אהוד ברק היה בנאדם שלא נתן לאף אחד סביבו לנשום. השנים ריככו אותו. גם נילי לדעתי. השנים האלה מאוד ריככו אותו. הוא הרבה יותר סבא חביב. אנחנו בקשר טוב. מדברים הרבה. לא בטוח שלאהוד יש חברים. לא הרבה. הוא תמיד לא סחבק, מנהיג. מדברים הרבה. הוא רכלן גדול. צוחקים. הוא מצחיק מאוד״.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *